Strona główna » Sztuczne rzęsy: jakie wybrać, jaki klej kupić i jak o nie dbać.

Sztuczne rzęsy: jakie wybrać, jaki klej kupić i jak o nie dbać.

Każda kobieta pragnie wyglądać wyjątkowo i olśniewająco. Zwłaszcza, jeśli jest ku temu specjalna, wyjątkowa okazja, ale także na co dzień lub w pracy. Z tego właśnie powodu kobiety decydują się na sztuczne przedłużenie rzęs. Odpowiednio dobrane i dopasowane podkreślają oczy, dodając spojrzeniu głębi i niepowtarzalności. W jaki sposób odpowiednio dobrać sztuczne rzęsy i jak o nie dbać? Spróbujmy się temu przyjrzeć bliżej.

Sztuczne rzęsy – jakie są ich rodzaje?

Przed zakupem sztucznych rzęs warto zapoznać się z dostępnymi na rynku ich rodzajami, aby dobrze je dobrać. Tak więc wyróżniamy:

1. Rzęsy na pasku.

Jest to rodzaj rzęs do samodzielnej aplikacji, który polecany jest dla początkujących kobiet dopiero rozpoczynających swoją przygodę z samodzielnym nakładaniem sztucznych rzęs. Występują one jako zestaw pojedynczych rzęs, są przyczepione do paska imitującego naturalną oprawę oka. Stosunkowo łatwo je zaaplikować jednak wymaga to wprawy, często pierwsze próby mogą kończyć się niepowodzeniem.
Rzęsy te występują w wielu rodzajach, kształtach i barwach, a dodatkowo można je jeszcze ściślej dopasować do pożądanego kształtu i długości poprzez przycięcie.

2. Pojedyncze kępki rzęs.

Są to rzęsy używane najczęściej przez osoby, które zajmują się wizażem profesjonalnie – ich założenie wymaga odpowiedniej wiedzy i wprawy. Zakładanie pojedynczych kępek rzęs jest idealnym sposobem, żeby uzupełnić i zagęścić naturalną linię rzęs. Od rzęs na pasku różnią się tym, iż jak sama nazwa wskazuje – występują właśnie w pojedynczych kępkach a nie całościowo na pasku.
Jest to rodzaj rzęs, który występuje najczęściej w trzech długościach i jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które pragną mieć pełną kontrolę nad wyglądem oprawy swoich oczu.
Bardzo ważne jest tutaj, aby długość doklejanych rzęs dopasować do długości swoich własnych rzęs i odpowiednio dopasować je do kształtu oka, pozwala to uniknąć efektu opadającego kącika oka.

3. Pojedyncze rzęsy.

Są to rzęsy zakładane wyłącznie w zakładach kosmetycznych, ich aplikacja jest dosyć czasochłonna, wymaga odpowiedniej wiedzy w tej dziedzinie. Tak wykonaną oprawę oka cechuje to, że jest ona zdecydowanie trwalsza od rzęs na pasku i kępek rzęs – może przetrwać kilka tygodni.
W ofertach salonów wizażu spotkać można również:

 • rzęsy jedwabne – są one polecane szczególnie miłośniczkom rzęs wyrazistych. Wykonanie są z protein jedwabiu i posiadają wiele zalet w porównaniu do rzęs syntetycznych. Przede wszystkim osiągany dzięki nim efekt jest naturalny, a odpowiednio założone pozwalają uniknąć efektu opadającej powieki,
 • rzęsy z norek – powstają one z futra norek syberyjskich. Nie obciążają rzęs naturalnych, są lekkie i delikatne. Posiadają również różną długość, ale zawsze taką sama grubość i dzięki temu właśnie najlepiej imitują naturalne rzęsy.

Decydując się na zakup rzęs na pasku, warto wybrać takie, których pasek jest przeźroczysty. Pasek czarny może okazać się zbyt widoczny, zwłaszcza, kiedy nie zostanie na linii rzęs narysowana kreska.

Jak odpowiednio dobrać rzęsy na pasku?

Aby dobrze dopasować sztuczne rzęsy, wszystko zależne jest od kształtu oka i efektu, jaki chcemy uzyskać. Tak więc odpowiednio:

 • dla kobiet o czach małych i głęboko osadzonych odpowiednie będą krótkie i cienkie rzęsy, w kształcie kociego oka – takie z dłuższymi włoskami ku zewnątrz. Taki rodzaj nie przykryje całej powieki i odpowiednio utworzy oko,
 • kobiety o średnich lub dużych oczach pragnące spektakularnego efektu powinny wybrać gęste rzęsy posiadające wiele włosków również na środku.

Sztuczne rzęsy – jaki klej wybrać?

Nawet najpiękniejsze sztuczne rzeczy nie spełnią swojego zadania, jeśli nie będą dobrze przyklejone. Warto więc już na samym początku, wraz zakupem sztucznych rzęs zainwestować również w dobry klej, aby uniknąć niefortunnej wpadki z odklejającymi się rzęsami.
Trzeba się zastanowić, czy ma to być klej uniwersalny, czy może klej do wybranego modelu rzęs. Powinien on również być trwały oraz odporny na warunki atmosferyczne.

Czasem do zakupionych rzęs dołączona jest również próbka kleju – są one jednak zazwyczaj bardzo kiepskiej jakości. Kleje do rzęs dostępne są w kilku wersjach: w tubce, z pędzelkiem, czarny lub bezbarwny – na początek najlepiej wybrać bezbarwny z pędzelkiem, jest on bowiem łatwy w aplikacji. Kiedy już nabierzemy wprawy w jego użyciu, wtedy można eksperymentować z innymi wersjami.

Klej do rzęs powinien być również dobrany w zależności od preferencji i nawyków dotyczących makijażu oczu. Wśród najbardziej polecanych wyróżnić można kleje DUO, które występują w różnych postaciach, a dodatkowo są łatwo dostępne, trwałe i dosyć przystępne cenowo. Występują również w wersjach dla alergików lub kobiet o nadwrażliwych oczach.

Jak dbać o sztuczne rzęsy?

Rzeczami, których należy się wystrzegać do 48 godzin po wykonanym zabiegu są:

 • dotykanie, pocieranie, rozczesywanie rzęs,
 • nadmierne temperatury powietrza i wody np. podczas prysznica, basenu lub sauny,
 • zalecana jest szczególna ostrożność w stosowaniu kosmetyków w okolicach oczu,
 • należy unikać zabiegów pielęgnacyjnych na twarz mogących podrażnić okolice oczu,
 • podczas snu zalecane jest spanie na plecach, aby rzęsy się nie odkształciły od poduszki.

Pielęgnacja po upływie 48 godzin:

 • zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie demakijażu oczu, unikanie nadmiernego pocierania rzęs,
 • w okolicach oczu zaleca się nie używać tłustych kosmetyków,
 • stosować płyny do demakijażu oczu na bazie wody,
 • unikać kosmetyków wodoodpornych do oczu,
 • podczas demakijażu nie stosować materiałów zawierających włókna takich jak np. waciki,
 • nie stosować zalotki,
 • stosować utrwalacz na zaaplikowane rzęsy w celu przedłużenia ich trwałości,
 • w razie potrzeby odpowiedniego ułożenia należy przeczesać rzęsy suchą szczoteczką.