Strona główna » Pomadka ochronna – jaką wybrać i co powinna zawierać?

Pomadka ochronna – jaką wybrać i co powinna zawierać?

Pomadka ochronna to jeden z ulubionych produktów do makijażu ale i pielęgnacji, gdy kobieta chce szybko poprawić swój wygląd, a także ważny element bardziej szczegółowego schematu makijażu. Jakkolwiek zdecydujemy się na jej użycie, od dziesięcioleci jest najpopularniejszą formą makijażu i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Ale czy wiesz, że istnieją inne korzyści, które możemy uzyskać dzięki pomadce, poza podkreśleniem naszego naturalnego piękna?

Jakie zadania ma pomadka?

Chroni i leczy

Pomadka może chronić usta przed żywiołami, zwłaszcza zimnem i wiatrem, tworząc barierę ochronną dla ust. Jeśli twoje usta już miały kłopoty, odpowiednia szminka pomoże również naprawić popękane, suche usta. Wszystko zależy od wyboru odpowiedniej szminki. Jeśli to są korzyści, których pragniesz – a kto nie potrzebuje miękkich, elastycznych i gładkich ust? – więc po prostu wybierz taką, która zawiera naturalne olejki i emolienty, aby zapewnić Ci odpowiednie nawilżenie.

Ochrona SPF

Skóra na twoich ustach różni się od skóry reszty ciała, ponieważ nie zawiera melaniny, pigmentu, który chroni przed uszkodzeniami słonecznymi, a więc twoje usta mogą zostać uszkodzone przez słońce. Szminka tworzy barierę ochronną przed promieniami słonecznymi, ponieważ zawiera SPF, zwykle 12 lub wyższy.

Rozjaśnia uśmiech

Pomadka sprawia, że ​​twój uśmiech wygląda ładnie i jasno, o ile wybierzesz odpowiednią szminkę do pracy. Te o chłodniejszych odcieniach, takich jak błękit lub fiolet, pomagają zredukować żółty odcień zębów. Unikaj cieplejszych odcieni, jeśli używasz szminki, aby rozjaśnić uśmiech.

Definiuje Twoje usta

Nie zapominajmy o jednej z najbardziej oczywistych korzyści; pomadka sprawia, że ​​usta wyglądają świetnie. Pomadka może sprawić, że Twoje usta będą wyglądać na pełniejsze i bardziej jędrne, a jeśli wolisz, prawidłowo nałożona szminka może sprawić, że Twoje usta będą wyglądać na mniej pełne lub mniejsze niż w rzeczywistości. Ponieważ uwaga skupiona jest na twoich ustach, oczy są przyciągane do nich i z dala od konturu twojej twarzy, więc twoja twarz będzie faktycznie wydawała się cieńsza.

Wzmocnienie psychologiczne

Jedną z najlepszych rzeczy w pomadce są korzyści, o których nigdy nie myślimy – korzyści psychologiczne. Osoby, które noszą szminkę, zwykle czują się pewniej i silniej, a w rzeczywistości są zwykle postrzegane przez innych jako bardziej pewne siebie i kontrolujące. Noszenie szminki może również poprawić nam humor, zwłaszcza w trudnych czasach. W trudnych ekonomicznie czasach kobiety wydają więcej na pomadki, szminki, błyszczyki, aby poprawić sobie nastrój i dać poczucie, że jest przynajmniej jedna rzecz, którą nadal można się cieszyć, bez względu na to, jak trudne mogą się wydawać. Więc szminka sprawia, że ​​czujemy się wzmocnione i uwalnia to naszą kobiecość; że pozytywna energia jest odczuwana przez wszystkich, których spotykamy.

Dlaczego bezpieczna pomadka ma znaczenie?

Wiadomo, że usta są wrażliwe i chłonne. Są pokryte warstwą skóry, która jest znacznie cieńsza niż ta, która pokrywa resztę twarzy. Pod spodem znajduje się wrażliwa błona śluzowa. Na skórze ust brakuje również włosów i gruczołów potowych, co oznacza, że ​​nasze usta nie mają takiej samej naturalnej ochrony, jaką zapewniają inne rodzaje skóry.
Również wargi zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są blisko ust. Być może słyszałeś kilka „faktów” o tym, ile ilości szminki kobieta rzekomo połyka w ciągu swojego życia. Twierdzenia te są zwykle przesadzone i słabo uzasadnione. Jednak prawdą jest, że większość tego, co smarujesz ustami, zostaje połknięta. Nie używaj więc szminki i pomadki zawierającej składniki, których nie chciałbyś zjeść (przynajmniej w małych ilościach).

Z czego wykonane są pomadki?
Etykiety kosmetyków zwykle są długie i zawierają wiele skomplikowanych i problematycznych składników. W przypadku szminki, oto rodzaje składników, które zazwyczaj znajdziesz:

  • Oleje, masła roślinne i inne emolienty to główne składniki pomadki ochronnej. Niektóre są naturalne, a inne syntetyczne; większość marek szminek używa kombinacji obu. Emolienty nawilżają i nadają szmince „poślizg” i blask. Dodatkowo niektóre naturalne oleje i masła mają właściwości przeciwbakteryjne.
  • Tekstury – zazwyczaj bardzo drobno zmielone skrobie lub proszki z minerałów lub kryształów – znajdują się w większości produktów kosmetycznych. W pomadkach pomagają zagęścić i stabilizować formułę. Niektóre mają również efekt perłowy. Typowe środki teksturujące obejmują talk, kaolin, skrobie roślinne, mikę i krzemionkę. Matowe pomadki mają więcej tych składników, aby uzyskać mniej lśniący i bardziej matowy wygląd.
  • Zagęszczacze, takie jak woski i polimery, zapewniają również kształt i stabilność formułom szminki. Woski zachowują wilgoć, nabłyszczają, pogrubiają i nadają produktowi kształt, ujednolicają składniki i podnoszą temperaturę topnienia, dzięki czemu szminka jest mniej podatna na stopienie w twojej torebce w upalny dzień.
  • Dzięki barwnikom pomadki nabierają koloru. Nazywane również barwnikami, pigmentami lub dodatkami do barwników, barwniki mogą pochodzić z różnych źródeł – ziemi, zwierząt, roślin i substancji chemicznych.
  • Smak i zapach / aromat / perfumy maskują nieprzyjemny zapach i smak, który w innym przypadku miałoby wiele formuł szminek (kto wie?), A w niektórych przypadkach nadają szmince charakterystyczny zapach.
  • Konserwanty i przeciwutleniacze zapobiegają (lub ograniczają) rozwój drobnoustrojów i zapobiegają jełczeniu składników olejku. Ponieważ formuły szminki zawierają niewiele lub nie zawierają żadnych składników wody i często zawierają oleje i woski o naturalnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych (np. Olej rycynowy, olej kokosowy i wosk pszczeli), formuły pomadki ochronnej wymagają niewielkich lub żadnych dodatków konserwujących – hura! To powiedziawszy, powinieneś zwrócić uwagę na etykiety daty ważności na produktach do ust.

Jaką pomadkę ochronną wybierać?

Jeśli zależy Ci głównie na właściwościach ochronnych i pielęgnacyjnych warto wybierać produkty wegańskie,naturalne i najlepiej mające dość krótki i określony skład. Powinny zawierać olejki pielęgnujące, naturalne aromaty i woski oraz ochronę SPF. Nie oznacza to że inne pomadki mniej naturalne są złe, dlatego warto bliżej przyjrzeć się każdemu produktowi który wpada Ci w ręce. I jeszcze raz warte podkreślenia – trzeba zwracać uwagę na datę przydatności.