Strona główna » Peeling do ciała – jak i dlaczego warto go stosować?

Peeling do ciała – jak i dlaczego warto go stosować?

Jeśli lubisz kosmetyki i masz fioła na punkcie trendów w pielęgnacji skóry, prawdopodobnie wiesz też że wiele osób sięga po peelingi do ciała. Czy faktycznie warto je stosować i czy każdy peeling jest odpowiedni dla każdego ciała?

Dlaczego warto stosować peelingi?

Peelingi do ciała to w większości peelingi mechaniczne. Dlaczego warto je stosować? Są nie tylko ważne w utrzymaniu zdrowia Twojej skóry, ale są również jednym z najskuteczniejszych zabiegów domowych, które pomagają pozbyć się zalegającego, “starego” naskórka. Peelingi mechaniczne mogą być stosowane do korygowania problemów, takich jak nierówny koloryt, sucha skóra, krostki, nierówności, drobne linie i ciemne plamy, a nawet trądzik. Kolejną wspaniałą zaletą peelingu jest to, że dostępny jest peeling dla prawie każdego rodzaju skóry.
Twój czas również jest ważny, a peeling można wykonać w zaledwie 10-15minut. Gdy skończysz, możesz opuścić domowe spa, a Twoja skóra wygląda zdrowo i promiennie. Dodatkowo peeling ciała zapobiega krostkom, zaczerwienieniom po depilacji i wrastaniu włosków. Skóra w dotyku jest gładka i bardziej jędrna. Dla miłośników zapachów istnieją cudowne pachnące peelingi np. owocowe, kawowe itd.

Peelingi są niezwykle wszechstronne. Leczą lub pomagają zmagać się z wieloma różnymi defektami i dolegliwościami skóry, takimi jak przebarwienia, blizny potrądzikowe, melizma, drobne linie, zmarszczki i inne oznaki starzenia,a także cellulit i rozstępy poprawiając górną warstwę naskórka.
Ale co teraz gdy na półkach w drogerii jest mnóstwo różnych peelingów? Wybór peelingów może powodować ból głowy u laika chociaż naprawdę nie ma takiej potrzeby, jest kilka rzeczy, które należy wiedzieć z wyprzedzeniem, aby zapewnić jak najlepsze efekty.

Jak działa peeling mechaniczny?

Peeling mechaniczny to nic innego jak ścieranie naskórka poprzez tarcie powierzchni skóry drobinkami zawartymi w peelingu. Peelingi to nieinwazyjne zabiegi odnawiania skóry, w których na skórę nakładany jest kosmetyk powodujący kontrolowane powierzchowne ścieranie górnej warstwy skóry. Rana lub uszkodzenie powoduje, że twoje ciało w naturalny sposób złuszcza się lub łuszczy się – jak sama nazwa wskazuje, martwa, matowa i sucha skóra, a następnie goi się, regenerując się zdrowiej, młodziej wyglądającymi komórkami skóry w szybszym tempie niż normalnie, poprawiając wygląd twojej skóry. Oczywiście peelingi o bardziej inwazyjnym działaniu jak właśnie te chemiczne stosowane są w salonach kosmetycznych ale domowe peelingi lub te zakupione w drogerii również w pewnym stopniu wpływają na odnowę naszego naskórka.

Należy pamiętać, że niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na zabiegi pielęgnacyjne skóry, takie jak peelingi dlatego muszą niekiedy używać enzymatycznych lub przynajmniej drobnoziarnistych peelingów.

Rodzaje peelingów

Peelingi mechaniczne aktywują mikrokrążenie w skórze. Intensyfikują naturalny proces łuszczenia, a dawkowanie jest dość proste. W porównaniu z peelingami chemicznymi nie mają negatywnych skutków, a pod względem ciał ściernych i ich matrycy można je łatwo dopasować do każdego rodzaju skóry, nawet problematycznej.

Drobno zmielone piaski kwarcowe, pumeks i mączka drzewna oraz mielone pestki oliwne należą do najstarszych nierozpuszczalnych w wodzie materiałów ściernych. Do dziś są sprzedawane w postaci ściernych past czyszczących, które są następnie usuwane wodą. Ponieważ zawarte w nim środki myjące są zbyt agresywne w połączeniu z peelingiem kosmetycznym, powszechną praktyką jest najpierw oczyszczenie skóry, a następnie wykonanie peelingu w drugim etapie. W tym przypadku elementy ścierne nakłada się razem z olejkami, kremami lub żelami do pielęgnacji skóry. Oprócz mielonych pestek owoców i skórek z oliwek, moreli, brzoskwiń i orzechów włoskich, używane są również fusy z kawy oraz cząstki plastiku z polietylenu (PE), polipropylenu (PP) i poliuretanu (PUR). Oprócz ziem leczniczych (glina, bolus alba) stosuje się również drobne kuliste bryłki woskowe, np. koraliki jojoba. Ze względu na swoją zaokrągloną strukturę są łagodniejsze niż drobinki mineralne lub drewniane o ostrych krawędziach.

Rozpuszczalne w wodzie materiały ścierne, takie jak na przykład sól kuchenna, sól morska, sól z Morza Martwego, mielony cukier kamienny lub kryształy cukru są ulubionymi składnikami, ponieważ można je stosować w postaci wilgotnej pasty lub w połączeniu z olejem roślinnym lub oleożelem. Ich zaletą jest to, że rozpuszczają się podczas spłukiwania. Nadmiar oleju lub żelu można ostatecznie usunąć za pomocą żelu do mycia lub pod prysznic. Te ostatnie powinny być wolne od substancji tuczących, aby nie wpływały negatywnie na dalsze zabiegi. W przypadku stosowania materiałów ściernych rozpuszczalnych w wodzie, a zwłaszcza soli, należy pamiętać o indywidualnej wrażliwości, ponieważ drobne zmiany skórne mogą powodować tymczasowe, ale nieszkodliwe uczucie pieczenia na skórze.