Strona główna » Kilka słów o treningu dzielonym

Kilka słów o treningu dzielonym

Trening, który pozwala na znaczne rozbudowanie mięśni w szybkim czasie, to push pull trening. Jego zasady nie są skomplikowane, a regularne ćwiczenia już po kilku tygodniach przyniosą pozytywne efekty. Na czym polega ten trening? Jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Trening dzielony – zadowalające efekty

Treningi dzielone są bardzo popularne, gdyż mają wiele zalet. Największą z nich jest to, iż widocznych efektów można spodziewać się już po kilku tygodniach regularnego ćwiczenia. Warto wspomnieć również o prostych zasadach, które nie będą skomplikowane zarówno dla osób zaawansowanych jak i początkujących.
Trening push pull polega na podzieleniu treningów ze względu na rodzaj wykonywanego ruchu. W dniu ćwiczeń push, trzeba skupić się na ćwiczeniach, które wymagają zastosowania ruchu pchającego. W tym dniu trening powinien skupiać się na mięśniach ud, łydek, klatki piersiowej, mięśniach naramiennych. W dniu ćwiczeń pull, trzeba wykonywać ćwiczenia, które wykorzystują ruch przyciągania. Wówczas można ćwiczyć mięśnie kulszowo-goleniowe, mięśnie grzbietu oraz brzucha.

Plan treningu

Zaletą treningu push, pull jest to, iż można ułożyć go zgodnie z własnymi preferencjami i możliwościami. Oto przykładowe rozpiski tygodniowe:

 1. Poniedziałek – push,
 2. Wtorek – wolne,
 3. Środa – pull,
 4. Czwartek – wolne,
 5. Piątek – push,
 6. Sobota – wolne,
 7. Niedziela – wolne,
 8. Poniedziałek – pull,
 9. Wtorek – wolne,
 10. Środa – push.

Taka rozpiska będzie dobra dla osób, które chcą ćwiczyć rzadziej, jeśli planujesz więcej treningów w tygodniu, oto przykładowy plan dla Ciebie:

 1. Poniedziałek – push,
 2. Wtorek – pull,
 3. Środa – odpoczynek,
 4. Czwartek – push,
 5. Piątek – pull.

Jeśli szukasz rozpiski zawierającej konkretne ćwiczenia, warto zajrzeć na blogi o tematyce tego rodzaju treningów, gdzie dostępnych jest wiele przykładowych planów treningowych.

Zalety treningu push, pull

Wśród głównych zalet opisywanego treningu warto wymienić:

 1. Lepszy przyrost masy mięśniowej,
 2. Duża ilość spalanych kalorii na treningu,
 3. Proste zasady,
 4. Możliwość odpowiedniej regeneracji.