Strona główna » Jakich składników unikać wybierając kosmetyki?

Jakich składników unikać wybierając kosmetyki?

Do odpowiedniej pielęgnacji ciała i zachowania urody, każdy z nas używa kosmetyków. Nieważne jest to, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, czy malujesz się codziennie, okazjonalnie a nawet wcale. Kosmetyki to nie tylko róż, puder szminka czy tusz do rzęs. Kosmetyki to także wszelkiego rodzaju produkty do utrzymania higieny. Wybór odpowiednich kosmetyków jest bardzo ważny, ponieważ niektóre składniki mogą podrażniać i być powodem innych nieprzyjemności. Dlatego warto przeczytać skład kosmetyku, zanim zdecydujesz się na jego zakup.

Czego unikać w składzie kosmetyków?

Odpowiedni skład jest niezwykle ważny dla dobrego stanu i zdrowia skóry. Wybierając kosmetyki trzeba zwracać uwagę na ich skład. Trzeba jednak wiedzieć jak prawidłowo go odczytać i których składników powinniśmy unikać. Pamiętaj o tym, że:

  • pozycja na liście składu kosmetyków ma znaczenie. Pierwszy składnik podany w składzie to ten, którego zawartość jest w produkcie najwyższa, na późniejszych pozycjach są składniki, których jest mniej. Skład zaczyna się więc od składnika, którego jest najwięcej, a kończy się na tym, którego jest w danym produkcie najmniej.
  • im krótszy i prostszy skład, tym lepiej – jeśli skład jakiegoś kosmetyku rozciąga się na kilka długich linijek, najprawdopodobniej do jego wyprodukowania użyto wypełniaczy i innych tego typu składników. Oczywiście, są wyjątki, ale najczęściej taki kosmetyk nie jest dobry dla cery i skóry.

Najlepsze kosmetyki to takie, które są jak najbardziej naturalne. To właśnie w prostocie i naturze tkwi prawdziwa siła i dobro dla cery oraz skóry człowieka. Tych składników unikaj wybierając kosmetyki:

  1. Poliakrylamid – który w składzie figuruje pod nazwą Poliacrylamide. Jest odpowiedzialny za to, aby produkt był odpowiednio gęsty, jednak działa on rakotwórczo,
  2. Do powstawania nowotworów przyczynia się także Trietanolamina, którą oznacza się jako Triethanolamine albo TEA.
  3. SLES , SLS – to składniki, których unika coraz więcej osób, ponieważ coraz częściej można usłyszeć lub przeczytać o ich szkodliwości. W składzie oznacza się je jako Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate. Znajdziesz je w bardzo wielu kosmetykach, odpowiadają za spienianie. Te składniki podrażniają skórę i mogą być przyczyną uczuleń. Szczególnie powinny ich unikać osoby, których skóra jest wrażliwa.
  4. Parabeny – pod nazwą Ethylparaben, Methylparaben. Oczywiście ich lista jest dłuższa.
  5. Oleje silikonowe – nazywane w składzie jako Dimethicone, Dimethiconol, Lauryl methicone copolyol, Cyclohexasiloxane – jego zadanie jest takie, aby po użyciu kosmetyku wydawało ci się, że włosy są gładkie, a skóra miękka. Znajdziesz je na przykład w wielu kremach czy odżywkach do włosów. Mogą być szkodliwe, ponieważ organizm nie jest w stanie ich wydalić.
  6. PEG, PPG – czyli glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe – odpowiadają za pożądaną przez producentów konsystencję kosmetyków. Osłabiają barierę lipidową skóry, mogą również uszkadzać genetyczną strukturę komórek.
  7. Oleje mineralne – pod nazwą: parafina, olej parafinowy, mineral oil, ceresin, paraffin itd. – to wypełniacze, które zwiększają objętość produktów. Zostają na skórze, przez co zaburzają wymianę metaboliczną i gazową skóry. Są odpowiedzialne na przykład za zaskórniki.
  8. Aluminium, które w składzie figuruje pod nazwą Aluminum Chlorohydrate – najczęściej znajdziesz ją w składzie dezodorantów. Składnik ten podrażnia układ immunologiczny.

Powyższe nazwy nie oznaczają nic dobrego i szkodzą twojej skórze, a także organizmowi. Warto o tym pamiętać i unikać kosmetyków, które posiadają te nazwy w składzie. Oczywiście niska zawartość tego typu składników nie powinna być niebezpieczna, ale lepiej dmuchać na zimne i nie stosować ich w pielęgnacji. Niektóre szkodliwe składniki mają mylącą nazwę, która może sugerować, że składnik jest naturalny. Warto więc sprawdzić poszczególne składniki i ich ewentualny negatywny wpływ. Przyda się aplikacja Lupa Kosmetyczna, dzięki której możesz szybko i wygodnie sprawdzić, czy dany skład jest dobry dla twojej skóry.

Podsumowanie

Obecność składników, które w nadmiarze szkodzą to niestety norma wielu kosmetyków. Często może wydawać się nam, że kupiliśmy dobrej jakości kosmetyk, który nie zaszkodzi naszej skórze. Rzeczywistość okazuje się często zupełnie inna. Warto mieć listę zaufanych kosmetyków, których skład jest w większości naturalny. Oczywiście, niektóre składniki mogą działać na korzyść. Dzięki nim kosmetyk może być dłużej otwarty i odpowiednio gęsty, ale czy warto narażać swoją urodę i zdrowie? Naturalne kosmetyki możesz znaleźć na przykład na stronie: organique.pl albo hristina.pl . Na tych stronach znajdziesz większość produktów, które potrzebujesz, a może nawet wszystko. Nie warto ryzykować, najlepszym sposobem na pielęgnację i makijaż są kosmetyki naturalne. Ich skład jest bezpieczny dla zdrowia.