Strona główna » Fakty na temat chlamydii

Fakty na temat chlamydii

Chlamydia to powszechna choroba przenoszona drogą płciową (STD), którą można łatwo wyleczyć. Nieleczona chlamydia może utrudnić kobiecie zajście w ciążę.

Co to jest chlamydia?

Chlamydia jest częstą chorobą przenoszoną drogą płciową, która może zarażać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Może spowodować poważne, trwałe uszkodzenie układu rozrodczego kobiety. Może to utrudnić lub uniemożliwić jej późniejsze zajście w ciążę. Chlamydia może również powodować potencjalnie śmiertelną ciążę pozamaciczną (ciążę pozamaciczną).

Jak rozprzestrzenia się chlamydia?

Możesz zarazić się chlamydią, uprawiając seks waginalny, analny lub oralny z kimś, kto ma chlamydię.

Jeśli twój partner seksualny jest mężczyzną, nadal możesz zarazić się chlamydią, nawet jeśli nie ma wytrysku (sperma).

Jeśli miałeś chlamydię i byłeś leczony w przeszłości, nadal możesz się zarazić. Może się to zdarzyć, jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczenia z osobą zarażoną chlamydią.

Jeśli jesteś w ciąży, możesz podać dziecku chlamydię podczas porodu.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania na chlamydię?

Jedynym sposobem na uniknięcie chorób przenoszonych drogą płciową jest nie uprawianie seksu waginalnego, analnego lub oralnego.

Jeśli jesteś aktywny seksualnie, możesz zrobić następujące rzeczy, aby zmniejszyć swoje szanse na zarażenie się chlamydią:

Być w długotrwałym, wzajemnie monogamicznym związku z partnerem, który został przetestowany i ma negatywne wyniki testu STD;

Używaj prezerwatyw lateksowych we właściwy sposób za każdym razem, gdy uprawiasz seks.

Czy jestem zagrożony chlamydią?

Każdy, kto uprawia seks, może zarazić się chlamydią poprzez seks waginalny, analny lub oralny bez zabezpieczenia. Jednak młodzi ludzie aktywni seksualnie są bardziej narażeni na zarażenie się chlamydią. Wynika to z zachowań i czynników biologicznych powszechnych wśród młodych ludzi. Geje, biseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami również są zagrożeni, ponieważ chlamydia może rozprzestrzeniać się poprzez seks oralny i analny.

Przeprowadź szczerą i otwartą rozmowę z lekarzem. Zapytaj, czy powinieneś zostać przebadany na chlamydię lub inne choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli jesteś aktywną seksualnie kobietą w wieku poniżej 25 lat, powinnaś co roku wykonywać test na chlamydię. Jeśli jesteś starszą kobietą z czynnikami ryzyka, takimi jak nowi lub wielu partnerów seksualnych, lub partnerka seksualna cierpiąca na chorobę przenoszoną drogą płciową, powinnaś co roku wykonywać test na chlamydię. Geje, biseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami; jak również kobiety w ciąży powinny również zostać przebadane na chlamydię.

Jestem w ciąży. Jak chlamydia wpływa na moje dziecko?

Jeśli jesteś w ciąży i masz chlamydię, możesz zarazić dziecko podczas porodu. Może to spowodować infekcję oka lub zapalenie płuc u noworodka. Posiadanie chlamydii może również zwiększyć prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu.

Jeśli jesteś w ciąży, przy pierwszej wizycie prenatalnej powinnaś wykonać badanie na obecność chlamydii. Testy i leczenie to najlepsze sposoby zapobiegania problemom zdrowotnym.

Skąd mam wiedzieć, czy mam chlamydię?

Większość osób z chlamydią nie ma żadnych objawów. Jeśli masz objawy, mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach od seksu z zarażonym partnerem. Nawet jeśli chlamydia nie powoduje żadnych objawów, może uszkodzić układ rozrodczy.

Kobiety z objawami mogą zauważyć
• nieprawidłowe upławy;
• Pieczenie podczas oddawania moczu.

Objawy u mężczyzn mogą obejmować
• uczucie pieczenia podczas oddawania moczu;
• Ból i obrzęk w jednym lub obu jądrach (chociaż jest to mniej powszechne).
Możliwe objawy chlamydii u obu płci. Mężczyźni i kobiety mogą również zarazić się chlamydią w odbytnicy. Dzieje się tak poprzez odbycie seksu analnego lub rozprzestrzenianie się z innego zainfekowanego miejsca (takiego jak pochwa). Chociaż te infekcje często nie powodują żadnych objawów, mogą powodować
• Ból odbytu;
• Biegunkę
• Krwawienie.
Powinieneś zostać zbadany przez lekarza, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów lub jeśli twój partner ma chorobę przenoszoną drogą płciową lub objawy choroby przenoszonej drogą płciową. Objawy STD mogą obejmować nietypową ranę, śmierdzącą wydzielinę, pieczenie podczas oddawania moczu lub krwawienie między miesiączkami.