Strona główna » Czym jest poślizg kręgów?

Czym jest poślizg kręgów?

W dzisiejszych czasach niestety możemy zauważyć, iż coraz więcej ludzi ma problemy zdrowotne. Tym bardziej jeśli chodzi o kręgosłup. Powinniśmy zatem dbać o niego, gdyż to dzięki niemu się poruszamy i chodzimy. Niestety kręgosłup dość łatwo uszkodzić. Chociażby poprzez wypadek, upadek czy jeszcze inne losowe zdarzenie. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystko na temat zagadnienia jakim jest poślizg kręgów. Zatem jeśli ktoś szuka jakichkolwiek informacji na te temat to na pewno powinien się zapoznać z treścią. Być może znajdzie się w tekście coś ciekawego, co kogoś zainteresuje.

Wszystko na temat poślizgu kręgów

Nie każdy na pewno słyszał o takim zagadnieniu. Dlatego warto przedstawić wszystko co wiemy na ten temat. Poślizg kręgów to inaczej spondylolisteza lub też kręgozmyk. Na czym polega ta dolegliwość? Otóż chodzi w niej przede wszystkim o ślizganie się kręgu wraz z innymi jego elementami, do których można zaliczyć między innymi jego korzenie łukowe, wyrostki poprzeczne i górne wyrostki stawów. Warto także dodać, iż może przesuwać się on nad kolejnym dolnym kręgiem do przodu lub też oczywiście do tyłu. Jest to dość niebezpieczne, gdyż w ten sposób może dojść do niestabilności kręgosłupa. A co za tym idzie, ludzie będą cierpieć na ból pleców lub ból, który może także w jakimś stopniu promieniować do nóg. Czy da się to jednoznacznie wykryć? Niestety nie, gdyż ludzie mają różnego rodzaju objawy. Często są one po prostu dość nietypowe.Jest to możliwe tylko i wyłącznie poprzez dokonanie bardzo dokładnej diagnozy. Często jednak kręgozmyk może zostać bezobjawowy, a to oznacza, że się go nie wykryje i w ogóle nie zauważy.

Przyczyny powstawania poślizgów

Często przyczyną jest wrodzona deformacja kręgosłupa. To zaś może powodować, iż ludzkie kręgi ześlizgują się z normalnej pozycji. Jednak nie tylko to jest przyczyną, gdyż nie wszyscy się z tym rodzą. Kolejną przyczyną może być po prostu nic innego jak zużycie i utrata kości lub wcześniejsze złamania. To także może powodować to, iż kręgi się będą przesuwać. Wiadomo, że z wiekiem może być gorzej, gdyż kręgosłup słabnie. Nawet wysiłek w wieku młodości może rzutować na ból kręgosłupa i przesuwanie kręgów w wieku starczym. Często spotyka to ludzi jednak w wieku 50-60 lat. Tego typu dolegliwość można wykryć za pomocą badań jakim są: zdjęcia rentgenowskie. To na nich wszystko widać bardzo dokładnie. Lekarz bez problemu będzie mógł w ten sposób postawić odpowiednią diagnozę.

Jeśli ktokolwiek cierpi na tą dolegliwość to jak najszybciej powinien udać się do lekarza. Z bólami kręgosłupa niestety nie ma żartów.