Strona główna » Bazy pod makijaż. Jak wybrać dobrą bazę

Bazy pod makijaż. Jak wybrać dobrą bazę

Baza pod makijaż – wstęp i czym jest

Baza pod makijaż, jest kosmetykiem wielofunkcyjnym, który staje się coraz bardziej powszechny i popularny, przez co zaczyna go używać coraz więcej kobiet w swoich makijażach. Równie chętnie korzystają z niego profesjonalne wizażystki. Baza, jest kosmetykiem, używanym do zadań specjalnych. Kamufluje przebarwienia, a także niedoskonałości cery. Dodatkowo wygładza skórę i utrwala makijaż. W zależności od potrzeb, możemy jej używać na co dzień bądź tylko na większe wyjście, kiedy będziemy wykonywać mocniejszy makijaż.

Bazy pod makijaż. Jak wybrać dobrą bazę?

Większość osób zamieniając słowo „baza pod makijaż” używa po prostu „primer”. Jest to kosmetyk, którego głównym zadaniem ma być przedłużenie trwałości makijażu. Dzieje się tak, dzięki ograniczeniu bezpośredniemu kontaktu skóry wraz z podkładem. Odpowiednio dobrana baza pod makijaż jest w stanie jest w stanie przedłużyć jego trwałość nawet o 12 godzin. Bazy mają swój podstawowy podział. Mianowicie wyróżniamy: bazy matowe, wygładzające i rozświetlające.

 

Baza, która wykazuje działanie matujące, nie tylko matuje naszą skórę, ale również pochlania nadmiar sebum. Dzieje się tak, ponieważ głównym jej składnikiem jest mineralny puder. Puder przede wszystkim powinien się dobrze rozcierać, a także być odpowiednio zmielony. Dzięki temu zapewni długotrwały efekt wykończenia matowego. Zdecydowanie najlepszym pudrem, jest puder ryżowy. Bazy nawilżające sprawiają, że skóra będzie bardziej elastyczna, a także nawodniona. Mogą także łagodzić rożnego typu podrażnienia. Pamiętajmy, że poprzez pielęgnowanie naszej skóry twarzy, przedłużamy dzięki temu trwałość makijażu.

 

Funkcję bazy do makijażu, mogą tworzyć także inne produkty. Należą do nich między innymi: tonik, serum, krem bądź mgiełka nawilżająca. Nawilżająca baza charakteryzuje się przede wszystkim lekkością, a także tym, że po aplikacji produktu nie zostawia tłustej formy na skórze. Istnieje wiele baz dostępnych na rynku. Często, kobiety mają problem z odnalezieniem tej idealnej, pasującej do ich cery. Najczęściej spotykanymi bazami, są bazy silikonowe. Silikony są dosyć silnie okluzyjne, co oznacza, że na powierzchni twarzy tworzą pewnego rodzaju nieprzepuszczalną warstwę, która prowadzi do zatkania porów, a nawet czasami do namnażania bakterii. Warto wiedzieć, że bazy nie są zmywalne za pomocą wody, do ich usunięcia należy używać tłustych produktów. Warto również mieć świadomość, że na bazę nie należy nakładać wodoodpornego podkładu, ponieważ kosmetyki tego typu również zawierają w swoim składzie dużą ilość silikonów.

 

Wyróżniamy silikonową bazę pod makijaż, która idealnie współgra z lekkimi wodnymi podkładami. Szczególnie zalecana jest dla skóry dojrzałej i suchej. Drugą bazą, jest olejowa baza, która działa podobnie do tych silikonowych. Tworzy na skórze warstwę, do której przylega podkład. Warto wiedzieć, że rolę bazy może pełnić również olej naturalny, na przykład z pestek malin, różany czy lniany. Tego typu olej, możemy również dodać do samego podkładu, dzięki czemu rozrzedzimy go, co znacząco poprawi i ułatwi aplikację produktu. Bazy olejowe zdecydowanie najlepiej współgrają z lekkimi podkładami bądź suchymi podkładami mineralnymi. Przeznaczone są zarówno dla skóry suchej, jak i tłustej. Podstawowym, a zarazem głównym składnikiem baz jest gliceryna, która ma właściwości higroskopijne, a także nawilżające.

 

Kolejną bazą jest baza glicerynowa, która współpracuje z podkładami opartymi na wodzie. Niestety może powodować warzenie się produktów mineralnych. Popularna jest również żelowa baza pod makijaż, która nie tworzy tłustej formuły na twarzy, zmniejsza widoczność porów, wygładza skórę i ma właściwości nawilżające. Można je stosować zarówno z trwałymi podkładami, jak i mineralnymi. Przeznaczone są głównie dla osób z tłustą cerą, ponieważ ograniczają nadmierne wydzielanie sebum. Istnieje także zastygająca baza pod makijaż, która daje efekt matowego wykończenia skóry. Głównym jej składnikiem jest aluminium, krzemian magnezowo-aluminowy czy azotek boru. Produkt, tworzy na skórze warstwę, która zdecydowanie zmniejsza widoczność porów, a także absorbuje sebum. Nie jest jednak tak silnie okluzyjna, jak w przypadku baz silikonowych.

 

Bazy zastygające, dość ciężko rozprowadza się na skórze, a także szybko ulegają ścieraniu, dlatego wymagają dość umiejętnej aplikacji. Nie są dobre dla cery suchej, ponieważ mogą powodować podkreślanie suchych skórek. Odpowiednie dla osób z tłustą cerą. Wyróżniamy również bazę z krzemionką, która ma działanie matujące. Wygładza skórę, a także zmniejsza widoczność niedoskonałości. Krzemionka może jednak podkreślać suche skórki, natomiast długo stosowana powoduje odwodnienie naskórka.